Poradna ZDARMA

Daňová poradna ZDARMA

 
V rámci poradny zdarma můžete vkládat stručné dotazy.

Byla pro Vás odpověď užitečná? Můžete poslat příspěvek na podporu této rubriky na účet: 2800274447/2010

KAPACITA PORADNY JE NYNÍ NAPLNĚNA.

118 komentářů k “Poradna ZDARMA”

  • Aithra napsal:

    Dobrý den paní Muselíková,

    poprosila bych Vás o radu.
    Manžel pracoval na HPP 1/2012 – 3/2012 a uplatňoval slevu na děti. Dal výpověď a od dubna je OSVČ. Uplatňuje výdajový paušál 80%. Příjem z podnikání je okolo 400.000,- Může uplatnit slevu na děti za celých 12 měsíců nebo pouze za 3 měsíce, kdy byl zaměstnán?
    Předem Vám děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,
      manžel si musí vyžádat potvrzení a příjmech a sražených zálohách na dani od zaměstnavatele a uvést je v daňovém přiznání v §6 i s příjmy z podnikání §7 a výdaje, vypočítat celkovou daňovou povinnosti, uplatnit všechny slevy: poplatník, děti za celý rok,… a pak si v přiznání odečte zaplacené zálohy na daň, které jsou na potvrzení od zaměstnavatele.

  • KATKA napsal:

    Dobrý den, prosím o radu, náš zaměstnanec na hlavní prac poměr pracoval v roce pouze 8 měsíců,zbývající část roku byl nemocný.Zajímalo by mě jestli v ročním zúčtování daně se mu bude odčítat sleva na poplatníka a na dítě v měsících kdy byl nemocen a nemá žádný příjem.

    • Dobrý den,
      slevy na poplatníka, na dítě se nevážou k výkonu činnosti, ale důležité je splnit podmínky ze zákona pro jejich uplatnění tzn. vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti, studující dítě do 26 let atd.. Pokud je to splněno po celý rok, lze uplatnit slevu za celý rok. U slevy na poplatníka žádné časové podmínky nejsou, slevu lze uplatnit vždy.

  • Pavel napsal:

    Dobrý den, podnikám na vedlejší činnost, uplatňuji paušál. Mám do příjmů zahrnout jen odměnu za odvedenou práci nebo i nahrady za dopravu a ubytování? Příklad: odměnu 10.000Kč, doprava 1.000Kč, ubytování 1.000Kč. Do ročního zůčtování započítám 10.000Kč nebo 12.000Kč?

  • niki napsal:

    Dobrý den,
    měla bych takový dotaz…v lednu 2011 jsem pracvala, od února jsem pak byla na neschopence a na konci března jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Od řijna jsem začala čerpat rodičovskou dovolenou a současně mi běžela dvouměsíční dovolená. V roce 2012 jsem zapomněla podepsat prohlášení o ročním zúčtování daně a ani jsem nepodávala daňové přiznání. Celý rok 2012 jsem čerpala rodičovskou dovolenou, a jelikož se RP nezapočítává do odpočtů daní, ani letos jsem prohlášení nepodepisovala. Nyní mi bylo řečeno, že mohu vrácení daně žádat i zpětně 3 roky. Existuje tedy reálná možnost vrácení daní za rok 2011? A co je potřeba pro to udělat? Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,
      pokud Vám zaměstnavatel neprovedl roční zúčtování daně za rok 2011, můžete si podat daňové přiznání a příjmy a sraženou zálohu na daň doložíte potvrzením zaměstnavatele.Tímto způsobem si zažádáte o vrácení přeplatku na dani, pokud Vám vznikl, ovšem pozor daňové přiznání je podáno po termínu pro jeho podání tj 1.4.2012, tak se na Vás bohužel vztahuje §250 daňového řádu pokuta za opožděné tvrzení daně ve znění platném do konce roku 2012 cituji:
      Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu nepodá-li daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě a toto zpoždění je delší než pět pracovních dnů.
      Tato pokuta je stanovena ve výši:
      0,05 % stanovené daně nebo stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše 5 % stanovené daně resp. stanoveného daňového odpočtu,
      0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.
      plátci daně vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodáli hlášení (např. u daně vybírané plátcem daně srážkou), vyúčtování, následné hlášení nebo dodatečné hlášení, ačkoliv měl tuto povinnost, nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě a toto zpoždění je delší než pět pracovních dnů, a to ve výši 0,05 % z celkové částky daně, kterou byl povinen v hlášení nebo vyúčtování uvést za každý následující den prodlení, nejvýše však 0,5 % z celkové částky daně, kterou byl povinen v hlášení nebo vyúčtování uvést.
      Výše pokuty za opožděné tvrzení daňového subjektu činí nejméně 500 Kč, nejvýše 300 000 Kč. O povinnosti platit pokutu rozhodne správce daně platebním výměrem a současně ji předepíše do evidence daní. Pokuta není součástí platebního výměru na daň dle daňového přiznání, ale je součástí samostatného platebního výměru.
      Takže je dobré si spočítat, jestli se Vám vyplatí si opožděně podat daňové přiznání či nikoli.

  • Martina K. napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda je peněžitá pomoc v mateřství zdanitelný příjem.
    Byla jsem zaměstnaná od 1.1.- 30.11.2012. Od prosince jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a obdržela jsem peněžitou pomoc v mateřství za tento 1 měsíc.
    Chtěla bych vědět, zda tu částku za prosinec musím zahrnout do přijmů při podání příznání z příjmů FO za rok 2012.
    Předem děkuji za odpověď.

    • Dobrý den,
      peněžitá pomoc v mateřství není zdanitelný příjem, jedná se o dávku nemocenského pojištění a je od daně osvobozena podle §4 Zákona o daních z příjmů. Ovšem tento příjem se započítává do limitu 68000,- pro uplatnění slevy na vyživovanou manželku/la.

  • Dáša napsal:

    dobrý den, můžete mi prosím poradit? Manžel založil s.r.o., je jediný jednatel a chce používat v podnikání, mé soukromé auto, psané na mne, jakožto manželku (kupováno již za manželství), podala jsem registraci k Siln.dani, SD budu platit já, manžel si dá výdaje na phm a silniční daň do nákladů. Je to prosím lepší pojistit smluvně nebo dát souhlas k užívání automobilu? Používání vozu bychom chtěli zdarma, jak to prosím podchytit písemně. Moc děkuju za odpověď, vím že u FO to není zdarma problém, ale jak je to řešeno v s.r.o?

Jaký další článek by Vás mohl také zajímat:



 +420 608 636 334